Rejestratory jazdy
Na takie urządzenia popyt stale rośnie – przekonują się do nich już nie tylko zawodowi kierowcy, ale również przeciętni konsumenci, którzy nie mają potrzeby poruszania się autem na co dzień. Do czego rejestratory są używane? Każdy, kto miał kolizję drogową, w której ciężko było wskazać sprawcę, doceni możliwości, jakie daje taka kamera – wystarczy odtworzyć przebieg wydarzenia, który został utrwalony w pamięci urządzenia. Nie jest to urządzenie pomiarowe, zatem nie trzeba na nie posiadać homologacji – w tej sytuacji podczas kolizji nagranie może stanowić argument.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu? Przede wszystkim musimy sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania – czy często będziemy nagrywać w nocy; czy urządzenie będzie działać przede wszystkim wewnątrz pojazdu, czy również na zewnątrz; na nagraniu jak długich odcinków zależy nam najbardziej; jakie źródło zasilania odpowiada nam najbardziej; wreszcie, czy z nagrane materiały będziemy poddawać dalszym obróbkom.
Większość rejestratorów działa dzięki wbudowanym akumulatorom. Przy zakupie musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy w zestawie jest również kabel umożliwiający na podłączenie kamery do źródła zasilania w pojeździe – najpowszechniejszym z nich jest wtyczka pasująca do gniazda zapalniczki samochodowej, jednak niektóre z najnowszych modeli samochodów mają na deskach rozdzielczych wejście USB, czyli jeden z najpowszechniejszych obecnie interfejsów. Z tego też powodu warto celować w modele, które montuje się w dolnej części przedniej szyby – dzięki temu kabel nie będzie nam przeszkadzać.
Zawodowych kierowców z pewnością zainteresuje kwestia nagrywania nocnego. Tutaj niestety nie ma uniwersalnej rady i przed zakupem należy się upewnić – tak w opisie urządzenia, jak i u sprzedawcy – że rejestrator może wydajnie pracować również po zmroku. Niektóre z nich wyposażane są w świecące punktowo diody, które doświetlają nagrywany obraz. Jednak przy okazji urządzeń niskiej jakości generowane przez nie światło odbija się od szyby i czyni nagranie w zasadzie bezużytecznym. Inną natomiast kwestią jest szerokość kąta widzenia, ale tutaj sprawa jest prosta – im wartość jest większa (do 170 stopni), tym szerszy obraz zostanie utrwalony przez obiektyw. W przypadku standardowych zastosowań powinna jednak wystarczyć wartość 120 stopni. Znów jednak trzeba być ostrożnym przy wyborze – szeroki kąt widzenia oferowany jest przez producentów urządzeń wysokiej klasy; w innym przypadku może się okazać, że kosztem szerokiego obiektywu cierpią szczegóły nagrania. A przecież to głównie jakość determinuje użyteczność rejestratora. Z tego powodu nie warto inwestować w urządzenia, które nie oferują nagrań w jakości Full HD.
Ta kwestia wiąże się bezpośrednio z pojemnością samych rejestratorów oraz wejść na obsługiwane karty pamięci. Dlatego też jeśli w nasze ręce wpadnie urządzenie, które nie będzie obsługiwać zewnętrznych kart pamięci od razu możemy je odłożyć na półkę. Obecnie większość z nich można rozszerzyć nawet o 64 GB.
Bardzo użyteczną funkcją jest również nagrywanie w pętli. System ten powoduje, że gdy dostępna pamięć się wyczerpie, nowe pliki zostaną nadpisane na najstarsze – ma to sens w przypadku korzystania z rejestratora jako dodatkowego zabezpieczenia, bowiem wydarzenie drogowe, w którym mieliśmy nieszczęście uczestniczyć, zawsze się zapisze. Tutaj istotną kwestią jest również zoom, który oferują rejestratory – dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec każdy szczegół. D98